Lg’nin amiral gemilerinden G4’ün hayatımıza girmesi neredeyse üç buçuk yıl oldu ve hayla birçoklarımızın vazgeçilmezleri arasındaki yerini koruyor. 2015 mayıs sonu gibi Türkiye piyasasına girip bu kadar sevilmesinin en büyük sebeplerinden biri olarak cihazın bir çok özelliğini saymamız mümkün ancak cihazdaki kamera özelliği, bütün sahip olduğu özellikleri sollayarak, kullanıcıların gözünde cihazı vazgeçilmez bir noktaya taşımıştır. 8 mp ön, 16 mp arka kamerası ile size net, canlı ve gerçekçi bir fotoğraf çekme deneyimi sağlıyor.

Garanti Bitiminde Arızalanması

Ne yazık ki severek kullandığımız cihazlarımız, hiç bir sıkıntı yokken aşırı ısınmaya ve belli bir süre sonra saatli bomba gibi ayarlanmışçasına bootloop’a düşmeye başladı. Logoda kalan cihazlarımız bir döngü içinde logoyu tekrar ederek bir türlü sisteme ulaşamadı. Bootloop kavramıda bu şekilde hayatımızdaki yerini buldu. En azından logosunu gördüğümüz cihazlarımız, belli bir süre sonra tamamen kapandı.

Mahalle Arası Tamirciler

Logoya düşen cihazlarımızı yetkili servise götürdüğümüzde, garantileri sona erdiği için fahiş anakart fiyatlarıyla karşı karşıya kaldık. Zaten iki bin lira gibi bir fiyatla aldığımız cihazlara bir daha o kadar ödeme yapmak istemedik ve Lg G4 cihazlarımızı mahalle aralarındaki telefonculara götürmek zorunda kaldık. Tamir için söylemiş oldukları 100, 150 lira bir fiyatta bizi cezbetmedi değil! Bu telefoncular tamir ediyorum diyerek; hepimizin youtobe da gördüğü gibi sıcak hava makinasıyla anakartlarımızı ısıtıp, cihazlarınızı yaptık diye bize geri verdiler. Evet cihazlarımız çalıştı. Bazılarımızın bir, bazılarımızın iki hafta gibi bir süre zarfında çalıştı. Daha sonra cihazlarımız tamamen kapandı.

İşlemci Ve Rem Değişimi

LG G4, G3, G5 ve V10 dada aynı problem yani bootloop problemi var. Bu fabrikasyon bir hatadan kaynaklanmakta cihazların akım değerlerinde sıkıntılar mevcut cihazlar bundan dolayı olması gerekenden fazla ısınıyor.Bu cihazlardaki işlemci ve rem bağlantı lehimleri ne hikmetse ısıya karşı mukavemeti düşük, cihaz ısındıkça işlemci ve rem ayaklarındaki lehim ayaklarında deformasyonlar oluşmakta belli bir seviyeden sonra bu lehim ayakları aşınarak işlevini kaybetmektedir. Bu cihazların tek tamir yöntemi cihazlarda rem ve işlemciyi sökerek yeniden işlemci ve rem takmaktır. GNA ailesi olarak bizde cihazlarınızı işlemci ve rem değiştirerek tamir etmekteyiz. Bu yaptığımız işlem sonunda cihazlarınızı ilk günkü gibi kullanmaya başlaya bilirsiniz.